WKRACZASZ DO STREFY
BEZ EKRANU

Obóz letni jest dla dzieci i młodzieży wspaniałym sposobem na poznanie nowych przyjaciół, przeżycie nowych przygód i powrót do domu z nowym bagażem doświadczeń. Umiejętność pływania jest bardzo ważna ze względów bezpieczeństwa oraz zdrowia.

BÓL, ZMĘCZENIE, BRAK MOTYWACJI

MOTYWACJA

Korzystanie z telefonów komórkowych jest powszechne, zwłaszcza wśród nastolatków i nastolatków. MSN Money napisało, że sześciu na dziesięciu rodziców kupuje telefony komórkowe dla swoich nastoletnich dzieci. Widziałem nawet niemowlęta używające telefonów komórkowych (i tabletów) do aplikacji i rozrywki dla całej rodziny. Jako pielęgniarka z Centrum Raka i Chorób Krwi w Szpitalu Dziecięcym w Los Angeles często spotykam się z pytaniem: „Czy powinniśmy się martwić, że korzystanie z telefonów komórkowych przez nasze dziecko może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka?”

Co to jest promieniowanie telefonu komórkowego i czy dzieci są bardziej zagrożone?

Dlaczego ograniczenie korzystania z telefonu komórkowego jest dobre dla jego zdrowia

Jest to rodzaj promieniowania wykorzystywanego przez radia i mikrofale (promieniowanie niejonizujące). Do tej pory badania pokazują, że ten rodzaj promieniowania nie powoduje raka. Ale czy dzieci są bardziej zagrożone, mimo że nie powoduje raka? Nie. Ale rozsądne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania z telefonu komórkowego przez Twoje dziecko. Telefony komórkowe to wciąż stosunkowo nowa technologia, która stale się zmienia. Na przykład jesteśmy przyzwyczajeni do ekranu dotykowego, podczas gdy sześć lat temu byliśmy przyzwyczajeni do przycisków.

Należy przeprowadzić więcej badań, aby w pełni ocenić ryzyko związane z używaniem telefonów komórkowych przez dzieci. Już dziś możesz podjąć następujące proste kroki, aby ograniczyć narażenie na promieniowanie telefonu komórkowego:

 • Nie pozwalaj dziecku spać z telefonem komórkowym.
 • Zachęcaj do korzystania z zestawu głośnomówiącego, jeśli Ty lub Twoje dziecko spędzacie dużo czasu na rozmowie przez telefon komórkowy.
 • Ogranicz całkowity czas spędzony na korzystaniu z telefonu komórkowego.

Jakie inne zagrożenia są związane z korzystaniem z telefonu komórkowego?

Korzystanie z telefonów komórkowych ewoluowało od zwykłych telefonów używanych do dzwonienia i wysyłania wiadomości tekstowych do komputerów przenośnych i urządzeń wideo. Na przykład dzieci spędzają średnio siedem godzin dziennie, pochłaniając media rozrywkowe, takie jak telewizja, komputery, telefony, gry wideo i inne urządzenia elektroniczne. Badania wykazały, że nadmierne korzystanie z mediów może prowadzić do problemów z uwagą, trudności w szkole, zaburzeń snu i odżywiania, a przede wszystkim otyłości u dzieci. Ponadto telefony komórkowe z dostępem do Internetu mogą stanowić platformę dla nieuczciwych i ryzykownych zachowań.

Amerykańska Akademia Pediatryczna (AAP) zaleca rodzicom ustanowienie w domu stref „bez ekranu”, upewniając się, że w pokoju dziecka nie ma telewizorów, komputerów ani gier wideo. Oto kilka innych wskazówek, jak uzyskać strefy „bez ekranu”:

 • Telefony komórkowe należy ładować poza sypialniami, np. w przedpokoju, łazience czy w domowym biurze.
 • Wyłącz telewizor w porze obiadowej.
 • Dzieci i nastolatki powinny korzystać z mediów rozrywkowych przez nie więcej niż jedną do dwóch godzin dziennie.

Dzieci mogą korzystać, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ze starych podstaw zabawy na świeżym powietrzu, czytania, hobby i używania swojej wyobraźni w zabawie swobodnej.

Bezpieczne korzystanie z telefonu komórkowego dziecka: wskazówki

Jeśli zdecydujesz się kupić telefon komórkowy dla swojego dziecka, oto kilka wskazówek, które zapewnią bezpieczeństwo korzystania z telefonu komórkowego:

 • Porozmawiaj z dzieckiem o konsekwencjach związanych z niewłaściwym używaniem telefonu komórkowego. Ważne kwestie obejmują SMS-y o charakterze erotycznym i SMS-y podczas jazdy.
 • Wybierz odpowiednie funkcje telefonu w zależności od wieku Twojego dziecka. Pomóc mogą eksperci z wielu sprzedawców telefonów komórkowych.
 • Ogranicz korzystanie przez dziecko z telefonu komórkowego w określonych porach, na przykład podczas kolacji, prac domowych, rodziny i snu.
 • Monitoruj połączenia i wiadomości tekstowe. Twoje dziecko nie powinno odbierać telefonu, jeśli numer nie zostanie rozpoznany.
 • Chroń numer telefonu swojego dziecka. Upewnij się, że Twoje dziecko wie, aby nie podawać numeru telefonu nieznajomym i znajomym ani nie udostępniać go w mediach społecznościowych, blogach i witrynach internetowych.
 • Nie pozwalaj dziecku na pobieranie czegokolwiek (np. dzwonków, gier). Dzwonki i gry często wiążą się z opłatami za pobieranie i mogą nieświadomie pobierać złośliwe oprogramowanie na telefon dziecka.
 • Wyłącz geotagowanie z wyjątkiem usług mapowania i bezpieczeństwa.
 • Zapoznaj się z szkolnymi zasadami dotyczącymi telefonów komórkowych i urządzeń przenośnych.
 • Włącz logowanie hasłem na wszystkich telefonach komórkowych.

Wierzę, że telefony komórkowe mają swój cel. Utrzymują nas w kontakcie, a nasze dzieci mogą do nas zadzwonić, gdy potrzebują pomocy lub po prostu powiedzieć „Cześć”. Chociaż nie ma dowodów na to, że korzystanie z telefonu komórkowego powoduje raka, dobrze jest zaangażować się w korzystanie z telefonu komórkowego przez dziecko. Tworzenie stref „bez ekranu” nie tylko sprzyja spędzaniu czasu z rodziną, ale także pozwala mózgowi dziecka odpocząć od szybkości i rozproszenia technologii i Internetu.

Serdeczne podziękowania dla Cyrusa Rangana, MD, FAAP, FACMT, toksykologa medycznego ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles i zastępcy dyrektora medycznego California Poison Control System za jego wkład w ten wpis na blogu.

AKTYWNOŚCI

WPISY

jacht1

Co czeka na Ciebie na obozach?

Odwiedzając Zielony Kampus masz szansę skorzystać z aktywności, które pozostaną z Tobą na zawsze.
mazury-Janusz-Lipinski

Wkraczasz do Strefy Bez Ekranu

Uczestnictwo w obozie letnim dla wielu to duży krok w kierunku niezależności, zabawa i rozwijanie umiejętności.
Kopia vibes(7)

Jak wygląda obóz pływacki?

Oferujemy naukę pływania we wszystkich stylach od początkujących do zaawansowanych pływaków.
nudna-smutna-wyrazeniowa-studencka-uczennica-na-biurku_79295-2515

Ból., zmęczenie, brak motywacji

Żeglujemy na jachtach, pływamy na windsurfingu, nartach wodnych, za motorówką oraz na wakeboardzie.